Plastic and rubber washers, Self-retaining plastic washers with anti-loss lip
DS M3 PE Si rot ID=3,2/AD= 7,0/H=1,4 mm - Self-retaining plastic washer with anti-loss lip
in stock and deliverable
03121
| Part no.: | 03121 |
| MOQ / Order unit: | 100 pieces |
| DIN Standard: | DIN 125 |
| ISO Standard: | ISO 7089 |
| Suitable for thread size: | M3 |
| Inner diameter ID: | 3,2 mm |
| Outside diameter AD: | 7,0 mm |
| Height H: | 1,4 mm |
| Special feature: | with retaining lips |
| Material group: | Plastic |
| Material: | PE-LD |
| Color: | red |
| Temperature min.: | -40 °C |
| Temperature max.: | +70 °C |
| Gasoline resistance: | good / limited |
| Alkali resistance: | excellent |
| Oil resistance: | good / limited |
| Ozone resistance: | bad |
| Acid resistance: | excellent |
| UV resistance: | bad |
| Weather resistance: | bad |
| RoHS III compliant: | Yes |
| Old part reference: | 015003000503 |
No suitable product found? We will find your solution together.
Create an individual part inquiryA.R.T. Components GmbH Georg-Knorr-Str. 2 85662 Hohenbrunn - Germany
Matching product groups to Plastic and rubber washers, Self-retaining plastic washers with anti-loss lip
Viewed parts