Plastic and rubber washers, Standard plastic and rubber washers
DS M12 PVC na ID=13,0/AD=40,0/H=3,0 mm - Rubber washer soft PVC natural
short delivery time
02339
| Part no.: | 02339 |
| MOQ / Order unit: | 500 pieces |
| Suitable for thread size: | M12 |
| Inner diameter ID: | 13,0 mm |
| Outside diameter AD: | 40,0 mm |
| Height H: | 3,0 mm |
| Material group: | Rubber |
| Material: | PVC soft |
| Color: | natural |
| Temperature min.: | -30 °C |
| Temperature max.: | +60 °C |
| Gasoline resistance: | bad |
| Alkali resistance: | good / limited |
| Oil resistance: | good / limited |
| Ozone resistance: | good / limited |
| Acid resistance: | good / limited |
| UV resistance: | good / limited |
| Weather resistance: | good / limited |
| RoHS III compliant: | Yes |
No suitable product found? We will find your solution together.
Create an individual part inquiryA.R.T. Components GmbH Georg-Knorr-Str. 2 85662 Hohenbrunn - Germany
Matching product groups to Plastic and rubber washers, Standard plastic and rubber washers
Viewed parts